فارسی
سه شنبه 29 مرداد 1398 - الثلاثاء 18 ذي الحجة 1440

مناسبتهای روز، اذان و اوقات شرعی

سه شنبه 29 مرداد 1398     -     الثلاثاء 18 ذي الحجة 1440     -     Tuesday 20 August 2019
انتخاب تاریخ :
            
         
مناسبت های روز
عيد سعيد غدير خم 10 ق. در گذشت خواجه نصير الدين طوسي 672 ق
برگی از تاریخ
« پايان طوفان نوح و قرار گرفتن کشتي حضرت نوح(ع) بر کوه جودي »
« گلستان شدن آتش نمرود بر حضرت ابراهيم خليل(ع) »
« انتخاب يوشع بن نون، شمعون الصفا و آصف بن برخيا به جانشيني حضرت موسي(ع)، عيسي(ع) و سليمان (ع) »
« عيد سعيد غديرخم و انتخاب اميرالمومنين امام علي(ع) به جانشيني پيامبر اسلام(10ق) »
پيامبر گرامي اسلام حضرت محمد(ص) هنگام بازگشت از آخرين سفر حج خود، به امر خداوند حضرت علي (ع) را به عنوان جانشين و وصي خود به مسلمانان معرفي نمود. اهميت انتخاب امام علي(ع) به جانشيني پيامبر اسلام به حدي است که خداوند، انجام اين کار عظيم را، اکمال دین و اتمام نعمت خود، و در جهت تبلیغ رسالت پيامبر (ص) عنوان نموده است. اين مراسم در مکاني به نام غدير خم واقع در مسير مکه به مدينه برگزار شد. مسلمانان حاضر در غدير خم که شمار آنان به ده ها هزار نفر مي رسيد، پس از این انتخاب که باشور و اشتياق بسيار برگزار شد با امام علي(ع) بيعت کردند. خداوند، انتخاب امام علي(ع) را کمال دين و اتمام نعمت¬ها عنوان کرده و دين اسلام را براي امت برگزيد. با تمام سفارشي که پيامبر اسلام به جانشيني امام علي(ع) نمود، ولي پس از رحلت ايشان برخي از مهاجرين و انصار ولايت ايشان را نپذيرفته و ابوبکر بن ابي قحافه را به خلافت برگزيدند.
« بيعت مسلمانان با امام علي(ع) در مدينه پس از قتل عثمان بن غفان خليفه سوم(35ق) »
« وفات حکيم و سياستمدار بزرگ خواجه نصيرالدين طوسي(672ق) »
پس از حمله مغولان به ايران مقام علمي و ارزش فکري خواجه نصيرالدين طوسي موجب شد تا هلاکوخان مغول او را در شمار بزرگان خود دانسته نسبت به حفظ و حراست از جان وي کوشا باشد. از آن پس خواجه داراي مقام و نفوذ فراواني شده و خدمات بسياري به فرهنگ اسلام و کشورهاي مسلمان روا داشت. جلوگيري از به آتش کشيدن مراکز فرهنگي، کتابخانه ها و موسسات علمي، نجات جان دانشمندان و علماي بزرگ زمان که مورد غضب مغولان بودند، جلوگيري از تهاجم مغولان به کشورهاي اسلامي و نيز احداث و تجهيز رصدخانه عظيم مراغه و کتابخانه بزرگ آن، از جمله خدمات ارزنده خواجه نصير در دوران وزارت در دستگاه مغولان مي باشند. همچنين محفل درسي خواجه، رونقي فراوان داشته و شاگردان فاضلي در آن تربيت يافتند. علامه حلي، کمال الدين ميثم بحراني، قطب الدين رازي و سيدرکن الدين استرآبادي و ... از جمله شاگردان خواجه مي باشند. از اين عالم بزرگ شيعي بيش از 80 کتاب و رساله به جاي مانده که اخلاق ناصري، اساس الاقتباس، اوصاف الاشراف و علم المثلث از آن جمله اند. اين دانشمند گرانقدر در 75 سالگي ديده از جهان فروبست و در کاظمين عراق مدفون گشت.
« وفات مجتهد اصولي و فقيه کبير علي بن حسين بن عبدالعالي- محقق کرکی(940ق) »
شيخ نورالدين علي عاملي کرکي معروف به محقق کرکي و محقق ثاني در عهد شاه طهماسب صفوي در ايران شيخ الاسلام رسمي شد و به خدمات ارزنده ديني – مذهبي نايل آمد. محقق کرکي بعد از خواجه نصير، بزرگترين خدمات را جهت ترويج مذهب جعفري انجام داد. وي از پيشگامان تعيين امام جماعت براي کليه شهرها و روستاهاي ايران است. دانشوران بي شماري در حلقه درس محقق ثاني زانوي ادب زدند که شيخ علي عاملي، ميرمعزالدين اصفهاني، شهيد ثاني، نعمت الله جزايري، و ... از آن جمله اند. همچنين کتب اثبات الرجعه، احکام الارضين و جامع المقاصد في شرح القواعد از جمله آثار محقق کرکي است. سرانجام اين عالم بزرگ در 75 سالگي به وسيله زهر عده اي از متعصبان مسموم شد و به لقاءالله پيوست. پيکر محقق ثاني را با شکوه فراوان در جوار مرقد امام علي(ع) به خاک سپردند.
« ولادت فقيه فاضل استاد متاخرين آيت الله شيخ مرتضي انصاري(1214ق) »
شيخ انصاري از شخصیت های منحصر به فرد جهان تشیع و اعجوبه عالم فقه و اصول است. در نجف از محضر اساتيدي همچون حاج ملا احمد نراقي، شريف العلماء مازنداني، شيخ موسي و شيخ علي کاشف الغطاء بهره گرفت. وي پس از درگذشت صاحب جواهر، به مرجعيت عامه شيعه رسيد. همچنين در محضر درس شيخ انصاري، فضلاي زيادي زانوي ادب زدند و به مدارج بالاي علمي دست يافتند که ميرزاي بزرگ شيرازي، آخوند ملامحمد کاظم خراساني، سيدجمال الدين اسدآبادي، ميرزا حبيب الله رشتي و ده ها عالم ديگر از آن جمله اند. از اين عالم بزرگ، تاليفات و آثار ارزشمند علمي چندي از قبيل کتاب وسايل، مکاسب، الصلاه و الطهاره و ... به جاي مانده که هم اکنون از منابع درسي حوزه هاي علميه شيعه مي باشند.
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز